- Co je shiatsu?
- Co je shin tai?
- Jak shiatsu probíhá?
- Jak shiatsu funguje?
- Pro koho je shiatsu určeno?
- Doporučení před a po shiatsu
- Reakce na shiatsu
- Jak často jít na shiatsu?
- Co s sebou?
- Další metody používané jako doplněk shiatsu i jako samostatná léčebná nebo masážní metoda (pulsová diagnostika, moxování, aurikuloterapie, Reiki)
Co je shiatsu?
Existuje mnoho teorií o tom jak a kdy shiatsu vzniklo. Některé uvádějí, že je 5000 let staré, jiné, že pouze jedno století. Před necelými sto lety, přesně v roce 1919 totiž Japonec Tamai Tempaku vydal knihu Shiatsu Ho, ve které sloučil dovednosti východních léčebných přístupů se západní fyziologií a anatomií. Bez ohledu na tyto teorie však lze říci, že shiatsu je nadčasové.
V překladu slovo shiatsu znamená tlak prstů nebo palců. V současné praxi tato japonská terapie zahrnuje masážní hmaty, měkké techniky, mobilizační prvky, akupresuru, reflexní terapii, protahovací a uvolňovací techniky a znalosti čínské tradiční medicíny, přičemž není používán pouze tlak a práce prsty, ale také celými dlaněmi, předloktím, lokty, chodidly nebo koleny. Jako doplněk je možno použít moxování – prohřívání jednotlivých akupunkturních bodů, případně celých oblastí těla, nejčastěji pomocí tzv. moxovacích doutníků nebo aurikuloterapii – akupunkturu mikrosystému ušního boltce.
Úplně nejlepší odpovědí na to, co je shiatsu, bude si tuto příjemnou a bezbolestnou terapii zažít tzv. „na vlastní kůži“. Teprve poté budete schopni pochopit a ocenit její blahodárné harmonizující a léčivé účinky na celý organismus.
Co je shin tai?
Shin znamená „duch“ a tai „tělo“ a jedním z možných překladů spojení těchto dvou slov je „pramen života“. Tento výraz začal používat Saul Goodman, zakladatel Mezinárodní školy shiatsu ISS pro definování pokročilejší formy shiatsu. Shin tai obohacuje základní principy a techniky shiatsu o nový pohled na lidské tělo a jeho složitý energetický systém. Zaměřuje se zejména na práci se dvěma nepárovými meridiány – řídícím (zadní střední dráha) a meridiánem početí (přední střední dráha). Otevírá a uvolňuje tok energie a tím navrací tělu jeho samoléčící schopnost a harmonii.
Jak shiatsu probíhá?
Hlavní rozdíl mezi shiatsu a rehabilitací nebo masážemi je v tom, že terapie neprobíhá na masérském lehátku, ale na zemi, na speciální bavlněné matraci zvané futon. Pracuje se v leže na břiše, na zádech nebo na boku, případně v sedě. Výhodou je, že na dvoumetrovém futonu máte Vy i terapeut více místa. Také si můžete celou terapii užít bez obav, že byste případně mohli z masérského lehátka spadnout na zem, protože už na ní ležíte.
Shiatsu se provádí přes volné oblečení, nejlépe z přírodních materiálů. Na začátku se zjistí stav energie v těle a jednotlivých meridiánech – drahách souvisejících s jednotlivými orgány a to buď pomocí pulsové diagnostiky nebo tzv. „skenováním“ zad. Podle toho se určí nejvhodnější způsob ošetření vedoucí k maximální harmonizaci celého organismu a pak se již postupně pracuje na celém těle, přičemž se jednotlivé části těla nejprve uvolní, protáhnou a pak následuje práce na meridiánu, energii. Vše probíhá stále tak, aby Vám bylo příjemně a nic nebolelo. Často je shiatsu také doplněno velmi oblíbenými masážemi chodidel, dlaní nebo obličeje. Na závěr se ještě provádí celková harmonizace.
Jak shiatsu funguje?
Než se nemoc projeví na fyzickém těle jako změna funkce nebo orgánová porucha, dá se, dle čínské medicíny, rozpoznat podle změn v energetickém systému přibližně šest až devět měsíců předem. Pokud během této doby ignorujeme všechna, nejprve jemná upozornění vlastního těla, že něco není v pořádku, může se následně „najednou“ objevit problém. Shiatsu řeší potíže v předstihu, často ještě předtím, než se vůbec stačí projevit. Neodstraňuje pouze symptomy, ale řeší skutečnou příčinu ve smyslu harmonizace energetické nerovnováhy. Z tohoto hlediska lze shiatsu označit za metodu preventivní v pravém významu tohoto slova.
Pro koho je shiatsu určeno?
Velmi zjednodušeně řečeno se dá říct, že je shiatsu vhodné téměř pro kohokoli, minimálně jako podpůrná metoda. Při specifických zdravotních obtížích se samozřejmě provádí s ohledem na ně. Při akutních zdravotních problémech, jako je např. zánět slepého střeva nebo zlomená noha však, prosím, co nejrychleji navštivte pohotovost. Shiatsu v takových případech můžete absolvovat až jako pooperační nebo poúrazovou rekonvalescenci.
Hlavní indikace shiatsu terapie:
- velmi účinný způsob prevence širokého spektra nemocí, včetně nejrůznějších civilizačních chorob
- posílení imunitního systému, zlepšení odolnosti vůči nemocem
- řešení dlouhodobých chronických potíží bez zjevné somatické příčiny (např. bolesti hlavy, zad nebo kloubů, chronická únava, nespavost, menstruační potíže, problémy s trávením, vysoký tlak)
- rehabilitace po úrazech
- urychlení rekonvalescence po nemoci nebo operaci (urychluje hojení ran a jizev)
- pomáhá lépe zvládat následky ozařování a chemoterapie
- vhodné pro osoby vystavené častému stresu
- vhodné pro sportovce jako regenerace a rekonvalescence
- vhodné i pro těhotné ženy, po ukončení prvního trimestru
- obnova fyzické a psychické kondice
- obnova energetické rovnováhy
- celková relaxace
- vhodná podpůrná metoda při jakékoli somatické diagnóze
Doporučení před a po shiatsu
Je vhodné se najíst nejpozději hodinu až dvě před shiatsu a pokud je to jen trochu možné, tak je také lepší se vyhnout těžkým jídlům. Samozřejmě to není o tom, že byste měli držet nějakou speciální dietu, nejíst maso nebo hladovět tak, aby Vám během celé terapie kručelo v břiše a mysleli jste jen na to, co všechno si pak hned dáte. Jen pro maximální účinek není příliš vhodné se moc najíst ani těsně před ani hned po shiatsu.
Totéž platí o alkoholu, kterému je lepší se před a po shiatsu vyhnout úplně. Zas na druhou stranu, pokud máte za sebou z předchozího dne nějaký bujarý večírek s patřičnými následky, tak jednou z nejlepších variant, jak se zase rychle dát do pořádku, je právě shiatsu.
Ve stejný den, kdy absolvujete shiatsu terapii byste také neměli jít ještě do sauny nebo ležet v horké vaně. Tím energii vytáhnete do periferie těla a připravíte se tak o velkou část efektu, který by pro Vás shiatsu mohlo mít.
Obecně je dobré po shiatsu mít spíše klidnější program, vyloučit větší fyzickou námahu a stres. Pokud se Vám chce spát, jděte si lehnout a hlavně doplňujte tekutiny, nejlépe čistou vodu bez bublinek.
Reakce na shiatsu
Reakce na shiatsu jsou velmi individuální a mohou se pohybovat od naprosto euforických stavů harmonie, štěstí, pocitů lehkosti nebo nadbytku energie a kvalitnějšího spánku až po určité formy „čištění“. Během shiatsu se intenzivně pracuje s energií, což může způsobit, že se tělo začne přirozenou cestou zbavovat všeho nepotřebného. Mohou se objevit mírné bolesti hlavy nebo pocit tlaku v hlavě, celková rozlámanost, únava, zvýšená teplota, častější chození na stolici, u žen menzes mimo cyklus nebo výtok, případně změny nálad.
Všechny tyto reakce jsou naprosto v pořádku a není nutné se jimi nějak znepokojovat nebo jim věnovat zvýšenou pozornost. Většinou velice rychle vymizí a Váš stav se pak výrazně zlepší. Jen si dopřejte klid a odpočinek nebo to ideálně zaspěte, dáte tak svému tělu čas a prostor pro rychlejší překonání těchto případných reakcí.
Nenechte se však, prosím, znervóznit ani tím, že žádnou z těchto reakcí nezaznamenáte. I to je naprosto v pořádku.
Jak často jít na shiatsu?
V případě zdravotních obtíží je vhodné alespoň ze začátku shiatsu zopakovat přibližně každé dva až tři týdny, případně dle domluvy i za kratší dobu.
Pokud chcete udělat „pouze“ něco pro svůj imunitní systém nebo si prostě jen přijít odpočinout, optimální rozmezí je jeden až dva měsíce, případně dle potřeby.
Mezitím se můžete svému tělu věnovat také sami, např. formou vhodného cvičení. Jak je známo „vaše svaly za Vás nikdo ani neprotáhne, ani neposílí“ a případným reklamním sloganům, které Vám to slibují, moc nevěřte.
Co s sebou?
Shiatsu se provádí přes oblečení, proto si s sebou v případě Vaší návštěvy, prosím, přineste na převlečení volné dlouhé kalhoty nebo tepláky, tričko s dlouhým nebo krátkým rukávem a ponožky, vše nejlépe z přírodních materiálů. Důležité je, abyste se Vy sami cítili dobře a nikde Vás nic neškrtilo a netlačilo.
Další metody používané jako doplněk shiatsu i jako samostatná léčebná nebo masážní metoda
Pulsová diagnostika
Pulsová diagnostika patří mezi nejdůležitější diagnostické metody čínské medicíny. Její znalost je naprosto nezbytná zejména u akupunkturního ošetření, využít ji však lze i v rámci mnoha jiných léčebných metod. Pulsy se měří (odečítají) na zápěstí obou rukou na radiální tepně. Na základě měření se diagnostikují dva základní aspekty. Jednak aspekt kvantitativní, kterým se určuje nejvyšší nerovnováha na akupunkturních drahách a tedy i na orgánech. Dále pak aspekt kvalitativní, který slouží k určení hlubších příčin nerovnováhy, např. různé viry, bakterie či plísně nebo akutnost či chronicita potíží.Moxování
Slovo moxa vzniklo z japonského mo-kuša, což znamená „spálená bylina“. To sice nezní zrovna lákavě, ale ve skutečnosti je moxování neboli požehování jednou z nejpříjemnějších a nejúčinnějších léčebných i preventivních metod. Moxa se vyrábí ze sušených bylin (nejčastěji z pelyňku – Artemisia vulgaris), které se upravují do různých tvarů. V praxi se nejvíce využívají moxy ve tvaru doutníků, kterými se zahřívají určité akupunkturní body nebo celé soustavy těchto bodů. Moxa se vždy používá tak, aby bylo vnímáno pouze příjemné teplo, nikoli pálení.
- moxa má velmi širokou indikační škálu
- moxování působí preventivně, zejména proti onkologickým chorobám
- pomáhá zlepšovat imunitní systém
- přináší skvělé výsledky u kloubních potíží
- aplikuje se u velkých energetických vyčerpaností akupunkturních drah (maligní nádory, skleróza multiplex, šoky, totální vyčerpání organismu, chronické nemoci, neplodnost, některé druhy alergie apod.)
Aurikuloterapie
Systém akupunktury jako diagnosticko-léčebné metody obsahuje kromě klasické tělové akupunktury i tzv. mikrosystémy, které mapují celý organismus. Hlavní a nejvyužívanější je akupunktura mikrosystému ušního boltce – aurikuloterapie. Poruchy funkce orgánů se projevují na mapě ušního boltce změnou citlivosti, elektrické vodivosti a teploty. Toho lze využít k diagnostice poruch orgánů a stimulací těchto bodů je možné zpětně tyto orgány ovlivnit.
K diagnostice využívám měřáček Akutom, který vyvinul Dušan Tomek, náš přední odborník v oblasti pulsové diagnostiky a ušní akupunktury. Tímto měřáčkem lze přesně lokalizovat postiženou oblast a tu následně vhodně ošetřit.
Aurikuloterapie je nejčastěji cílená na léčbu bolesti, akutní i chronické (bolesti hlavy, zad, kloubů, zubů, záněty, artrózy, apod.)
Reiki
Slovo Reiki pochází z japonštiny a znamená univerzální léčivá energie. Tato nepolární energie nám pomáhá poznat naše nitro a napomáhá v harmonizaci těla fyzického s tělem duchovním. Umožňuje získat úctu jak ke hmotě, tak i k duchu.
Energie Reiki proudí sama do nejvíce poškozených míst, tedy tam, kde je jí momentálně nejméně. Pro mnohé znamená Reiki okamžitou úlevu. Uvolňuje, zmírňuje bolest, urychluje léčebný proces, přináší relaxaci, harmonizuje čakry a celé energetické pole. Procesy, které vyvolává se vždy odvíjejí směrem k jednotě a rovnováze.